SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 13778257
nr 1377 8257
Bägare
2 st + kalk, silver, 1800-tal. Höjd: 9,5-12 cm, Vikt; ca 145g
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 8 februari 2021
kl 19:47:19
6/2 17:52:06
1.000 kr
8/2 19:42:20
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver